Logo

Po urlopie rodzicielskim ...

W październikowym wydaniu internetowego dziennika Związku Powiatów Polskich (wartowiedziec.org) ukazał się ciekawy artykuł o dużo znaczącym tytule „Po urlopie rodzicielskim trudno na rynku pracy”, który jedocześnie potwierdza jak ważki jest to wciąż temat, i jak dużo jeszcze przed nami pracy w tym zakresie. Artykuł cytujemy poniżej w całości:

„W styczniu na urlopie rodzicielskim było 77 tys. osób, w sierpniu już 127,7 tys. z czego 126 tys. to matki, a zaledwie 1,7 tys. to ojcowie - informuje "Gazeta Wyborcza". Tylko 2 proc. ojców korzysta z urlopów rodzicielskich

Według demografów część kobiet nadal traktuje mężczyzn przy dziecku jak odbezpieczony granat, a niektórzy mężczyźni wciąż utożsamiają opiekę nad dzieckiem z zamachem na ich męskość.

- Często jednak to pracodawcy utrudniają mężczyznom wzięcie rodzicielskiego – mówi prof. Irena E. Kotowska, demograf z warszawskiej SGH.

Prof. Kotowska sugeruje, aby część okresu z urlopu rodzicielskiego przeznaczyć wyłącznie dla mężczyzn, co dałoby ojcom dodatkowy argument w rozmowach z pracodawcami.

Przedłużanie pobytu kobiet na urlopie rodzicielskim nie sprzyja ich sytuacji na rynku pracy. Potwierdzają to badania OECD, z których wynika, że zbyt długie okresy urlopów przekładają się negatywnie na poziom zatrudnienia kobiet i ich przyszłe zarobki.”

                                                                                              Dziennik Warto Wiedzieć

                                                                                  (kliknij, żeby przejść na stronę artykułu)

kapital

up

efs